Text

Pekný deň prajem

24. 8. 2013

Berkeley

Pekný deň prajem.

Tu je pekne tiež. Som v Berkeley, aglomerácii San Francisca, Bay Area, Kalifornia, alebo čokoľvek iné. Je tu ale celkom slnečno. Bol som už aj na kopci, takto to tam vyzerá: Vzadu nie je vidno Golden Gate lebo sa tam napchalo slnko.


No ale to bolo poporadí... Áno, pred troma týždňami som začal PhD v Edinburghu, teraz som v USA, a ostanem tu až do Vianoc. Môj školiteľ sa totiž zúčastnuje takého super programu kde prídu top ľudia z oblasti a zobral si ma so sebou. Takže svoje štúdium začnem štyrmi mesiacmi s vačšinou ľudí ktorí poriadne pracujú v tej istej oblasti na jednom mieste. Dokonalejšie si to neviem ani predstaviť. Ak by niekoho zaujímalo čo za program to je, tak http://simons.berkeley.edu/programs/bigdata2013

Do USA som prišiel v utorok poobede, a keďže ubytovanie mi začínalo až o dva dni neskôr (hups), hneď som zamieril do Moutain View do Googlu na večeru. Týmto by som chcel aj poďakovať Bôbovi za to že ma zobral a nechal u neho prespať. A je to celkom zaujímavé, v campuse Googlu som bol ako guest, a keď som si tlačil visačku (všetko samoobslužné) tak mi napísali, že nemôžem nahrávať videá ani fotiť, iba ak by mi to môj hostiteľ povolil. A že čokoľvek budem v kanceláriach vidieť alebo počuť si mám nechať pre seba a nikomu to nehovoriť. A dokonca som rovnako ako zamestnanci mal zadarmo akékoľvek jedlo. Celkom príjemná atmosféra tam bola.

Formálne som Visiting Student Researcher at University of California, Berkeley. Neviem čo to celkom znamená, ale viem že nie som Visiting Researcher ani Visiting Scholar a že je to dôležité.

Inštitút v ktorom budem nasledujúce mesiace je úplne nový, to čo sa tam teraz deje je prvá vec vôbec, máme čerstvo zrekonštruovanú budovu, dokonca ešte tu stále pobehujú nejakí robotníci. Priestory tu sú fakt mega, ale ešte som nespravil žiadne fotky tak neskôr.

Ubytovaný som v takom nejakom internáte povedzme, ktorý je hneď na kraju campusu, a dokonca asi len 2 minúty pešo od budovy kde mám kanceláriu. Volá sa to International House a sú tu fakt ľudia z celého sveta. Už poznám pár japoncov, pár číňanov, nemca, nórku, amerického hongkongčana, argentínčana, brazílca, švajčiara, dievča tu zo Sillicon Valley, a dokonca aj tibeťana čo je tu na rok a študuje budhistickú filozofiu. A jedna japonka sa potešila keď som povedal že som zo Slovenska, že jej kamarát tam akurát išiel. Vraj v Tokiu študuje slovenčinu. Bol som prekvapený. Ale aj ja som japonky prekvapil, keď som im povedal že veľa slovákov vie ako sa volajú japonske princezné. Boli z toho úplne nadšené, ale rýchlo im došlo že v tom bude nejaká zrada. No a potom to bolo celkom zaujímavé vysvetľovať prečo sú princezné Mako a Kako vtipné...

Jasné, a na kopci majú preliezku v tvare DNA. Alebo DNA v tvare preliezky. Alebo niečo iné.

Zatiaľ sa odmlčím bo sa tu toho deje veľmi veľa.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára