Text

Pekný deň prajem

8. 8. 2013

Edinburgh

Ešte aj Fabie tu majú volant napravo!

Povedal som si, že dnes napíšem o tom ako na mňa Edinburgh zapôsobil počas prvého týždňa. Poviem Vám, živo. Rýchlo som teda zistil, že tu akurát začal festival Fringe, ktorý trvá skoro 4 týždne (https://www.edfringe.com/). A je tu toho tak veľa, že ani neviem povedať o čom je.

No počas prvého týždňa som mal na starosti aj celkom veľa byrokracie. Potešilo ma, že čo sa týka Univerzity, je to výrazne odlišné od Slovenska. Príde mi to také že majú k tomu postoj že čo by tu už len kto chcel zneužiť. A tak sa dajú odovzdať a spracovať polovyplnené formuláre, lebo napr. National Insurance Number nemám, ale tak proste to doplníme ked budeš mať... Kancelariu mám ale dočasne takú provizórnu vzadu, lebo celkom veľká čast poschodia sa prerába a tak som spolu s poliakom, ktorý tu je ako exchange student na pol roka. Vravel že si chce zlepšiť angličtinu - a to naozaj potrebuje, má problém povedať napriklad, že otvorí okno. No a tak je to také vtipné dorozumievanie :)

A taktiež sa mi ohromne páčia také nejaké jedálne. Bol som pár krát vo vedlajšej budove, varia tam dobre, ale fantastické je, že tam majú šalátový bar. A tie sú aj na iných miestach. Na slovensku také zriedka vidno, a už vôbec nie v školskej jedálni. Jednoducho si zoberiem misku akej veľkosti sa mi zapáči, naplním si ju ľubovoľne z výberu 16 šalátov, ktoré sa dokonca obmieňajú v rôzne dni, a zaplatím za misku. To je super, lebo ja sa aj rád zdravo stravujem, aj mi to chutí, aj naozaj. Len teda, som nekonečne lenivý čo sa prípravy jedla týka. Z iných jedál tu majú super morčacie šunky (lepšie ako u nás), kyslé a drahé jablká, zle zoradené papriky, a to všetko mäkké pečivo na ktoré všetci našinci nadávajú mi tiež chutí.

Vrátim sa ešte k tej byrokracii. Čo sa netýka univerzity, už je to podobné ako na Slovensku. Potrebujem spomínané National Insurance Number. Ani poriadne neviem prečo. Musím teda niekam zavolať, dohodnúť si interview, prísť naň, a potom mi ho dajú. Tak teda volám. Nezdvíhajú. Tak za chvíľu volám znova. Nezdvíhajú. Tak volám o pol hodinu. Zdvíhajú. 5 minút sa ma pýtajú na otázky z nejakého formulára, ktoré po predchádzajúcich odpovediach nedávajú zmysel. Potom reku, že teda
- Môžte prísť 9:50.
- Kam?
- "Edinburgh Jobcentre Plus".
- Pozerám na hodiny - 9:30!!
- To nestíham, môžem niekedy neskôr alebo zajtra?
- Nie, ďalší termín je o skoro dva týždne. (WTF?)
- Tak prídem dnes. Stihnem to. Kde to je ešte raz?
- "Edinburgh Jobcentre Plus".
- A to je kde?
- Môžem Vám dať PSČ. (????)
- Paráda
V tom čase som ráno prišiel na fakultu, do kancelárie, ešte som nikoho nepoznal, a že si idem všetko nastaviť (napríklad internet). Tak som sa hneď zase pobalil, bežal tam kde bývam, vybalil, pozrel na internete kde to je - pešo asi 40 minút. Tak som nasadol na autobus, ktorý som mal tušenie že pôjde správne. Aj išiel. Dorazil som pol hodinu neskoro, nikto o mne nevedel že som mal prísť, ale veď poďte sem... Ujo mi pozrel pas, zdvihol telefón, niekomu vynadal, zavolal niekomu inému, a že ma pošle a že to je v pohode. A poslal ma hore že tam si ma už niekto vezme.

Chvíľku som počkal a potom som sa dostal k počutiu naozaj škótskej angličtiny. Zobral si ma pán, ktorý vyzeral že zajtra pôjde na dôchodok. A, no, keď ešte mal otázky ktoré sa dali čakať, ako že prečo som tu a tak, tak som to pochopil a odpovedal. Ale keď povedal zrazu niečo nečakané, tak...nič. Zopakoval to...nič. A potom povedal niečo iné a začal rozprávať pomalšie. A spomalil sa celý. Seriózne. Začal písať do formulára ktorý počas rozhovoru vyplňoval pomalšie, a dokonca aj menšie písmená. No nakoniec som zistil, že si musím zohnať inú adresu, lebo blbosti... no to je jedno. A vlastne ani neviem ako to dopadne. Mali by mi ho poslať poštou ale ktovie kedy a kam.

Čo sa týka práce, baví ma, vlastne veď ako inak keď som tu prvý týždeň. Ale mám pocit, že ma bude baviť aj naďalej. Školiteľ tu zrovna nie je, tak mi dal robotu, a včera sme telefonovali asi 90 minút. Mám pocit že som aj spravil dosť a po tom hovore aj kúsok hlbší náhľad. Ale to sa bude musieť ešte zlepšovať. Čakám, že to bude pár mesiacov sa do toho poriadne dostať aby som mohol plnohodnotne začať robiť niečo nové. V pondelok tu bol niečo rozprávať dáky ujo z Montrealu o optimalizácii dodávky energie a tak. O tom, ako experimentálne začínajú robiť také veci, že to aký spotrebič sa kedy požíva. Seriózne, že príde človek večer do kuchyne, pustí umývačku, a dom ju nepustí. Proste dom sa rozhodne, že teraz umývačka nepôjde. Ale pustí ju neskôr tak aby bolo čisté keď sa ráno zobudíš. A teda rozprával o tom ako toto v pozadí riešiť z pohľadu optimalizácie nákladov dodávateľa, a že často to môže znížiť cenu spotreby energii aj viac ako o polovicu. Možno o 20-30 rokov také niečo bude bežné.

A mesto, vyzerá super. Všade sú tu kopčeky kde sa dá behať a miesta z ktorých je fantastický výhľad. Možno to vyzerá tak super lebo je tu super počasie. Znie to divne, ale je to zatiaľ tak. Príjemných 20 stupňov, na pocit trocha viac takže sa dá chodiť v krátkom, stále tak polooblačno... No paráda.

Tak zatiaľ športu zdar!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára