Text

Pekný deň prajem

31. 8. 2013

Majú tu aj startupy!

Pred nedávnom som tu písal o networkingu. Písal som, že vo vede mi to ide nejak horšie. Možno preto, že neviem tak dobre po anglicky. V utorok som zistil, že to nie je pravda.

Na vlastnej koži som sa presvedčil, že tu v Silicon Valley, (kto by to bol býval čakal) sú startupy.

Majú tu totiž niečo čo volajú Berkeley Postdoctoral Entrepreneurs Program. A majú tu http://skydeck.berkeley.edu/. A spolu mali dáky event, na ktorý som ako Visiting Student Researcher mohol prísť. Vyzeralo to asi tak ako som čakal. Postarší ujo porozprával, a bolo to podobne na prd ako to čo býva na Slovensku ak niekto ide rozprávať o tom ako máš spraviť startup. Potom sa však dalo porozprávať s ľuďmi čo sa tam motali, a to som čakal že bude zaujímavejšie, a očakávania sa mi zhruba naplnili. Bol tam jeden veľmi zaujímavý človek, pár neviem posúdiť, a hromada zmätených mladých ľudí ktorí nevedeli čo majú robiť tak odišli. Teraz musím zase poďakovať www.manageria.org (stále sa môžte prihlásiť) za vedomosti ktoré som získal uplynulý rok, inak by som medzi nich patril tiež.

Mal som premyslené ako chcem asi začať rozhovor, a na tretí krát to aj bolo fajn. Šťastie sa usmialo, lebo tretí pokus bol u toho najzaujímavejšieho človeka. To som však zistil až neskôr. Bol to šéf toho SkyDecku, rozprávali sme sa nakoniec asi pol hodinu, a neskôr som zistil že okrem pár iných firiem spolu založil Electronic Arts. A celkom fajn bolo, že ma pozval, že mám prísť ktorýkoľvek piatok o piatej sa porozprávať s ľuďmi čo sú v SkyDecku. Vraj sa snaží aby všetci prestali naraz pracovať, trocha sa odreagovali a socializovali. Takže asi prídem a uvidíme... no prioritou na nasledujúce roky ostáva výskum.

Zaujímavé ale je, ako je pozadie rôzne od toho na Slovensku. Univerzita to vo veľkom podporuje. A fakt vo veľkom. A Univerzita na tom aj zarába. Počul som, že teraz tam mali firmu ktorú v posledom štádiu predali, založili ju nejaká profesorka s troma študentmi, a okrem toho že tí štyria sú bohatí, aj Univerzita na predaji zarobila niekoľko $miliónov. Ale nie len to je iné. Na Slovensku je to viac také poďte kto chcete robiť čo chcete, je to super že chcete... a má to často nízku úroveň. Je to kombináciou viacerých faktorov, jednak tu nie je dosť ľudí aby sme spomedzi nich mohli vybrať 10 týmov ktoré spravia niečo schopné, nemáme tu podmienky na to aby sme ich poriadne podporili, Slovensko je malý trh takmer na čokoľvek inovatívne... Skrátka startup svet na Slovensku je v plienkach. Je tu pár ľudí čo sa to snaží zmeniť, a to je super! Tu som však počul niečo, čo úprimne šokovalo. Povedali tu, že chcú podporovať primárne technologické firmy, ktoré fakt prinášajú inovácie. Asi polovica ľudí tam bola PhD študenti, polovica postdoc-ovia. A že je super že sme tu aj tí mladší, ale že sa zatiaľ len zahrievame, a zo skúseností najradšej vidia ľudí tak v polovici ich postdocu. Vraj to ani náhodou nie je neskoro začať rozmýšľať o biznise, a najlepší čas kedy je človek vytvoriť novú technológiu. Ostávam prekvapený až do teraz a tak sa bez slov odmlčím.

Hm, ešte som zabudol, tak asi sa neodmlčím. Vraj pre firmy čo už v SkyDecku sú, pozývajú šikovných študentov z School of Business, aby firmám pomohli s nejkaým aspektom ich práce, a ak to funguje tak študenti za to vedia dostať nejaké kredity abo čo. Príde mi to fakt super nápad. FMUK! Čiňte sa!

No a ešte by som teda mohol, keď už som pred týždňom zabudol... pridávam fotky z officeov. Prvá je kancelária v ktorej sedím, kde je 6 ďalších graduate študentov, a kopa miesta pre ľudí ktorí sem prijdú na zhruba týždeň. Je tam trocha zima ale už sme zistili ako sa dá teplota nastavovať :) Druhá a tretia je náš spoločný priestor, a to je fakt paráda. A podobné je ešte aj na ďalšom poschodí.
P.S. Hádajte koľko firiem je v Silicon Valley. Zhruba 177 000.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára