Text

Pekný deň prajem

7. 9. 2013

Amerika, a americký futbal

Keby niekoho zaujímalo, bývam tu: http://goo.gl/maps/5ZTLZ. A zrejme prvé čo si všimnete, je štadión hneď vedľa. Počul som že ho vraj včera pred rokom komplet prestavali, a že býva vždy plný, bez ohľadu na to proti komu naši hrajú.

Tak som sa teda išiel pozrieť na otvárací zápas sezóny. Dozvedel som sa, že kapacita štadiónu je 63 000 ľudí. A naozaj bol plný, až na malé fliačky na asi horších miestach. Naši sú Golden Bears, alebo krátko Cal. V celkom campuse ale aj okolí je okolo toho fakt veľká mánia. Je tu obchod s oblečením s IBA tematikou tohto tímu. Logo tímu je všade na mydlách na záchodoch. Dokonca si z toho robia srandu v klinike (bear with us - majte strpenie - kým sa naučíme robiť s novým informačným systémom). Počul som, že toho kto študoval na UC Berkeley pár rokov sa dá ľahko spoznať. Pri slove GO, inštinktívne zakričí BEARS! A priznám sa, doteraz som také niečo nezažil, a bolo to dosť zaujímavé vidieť a byť malou súčasťou toho, ako na striedačku polovica štadiónu kričí GO, a druhá polovica BEARS. No ok, bolo tam aj trocha fanúšikov tých druhých, ale nie moc (v porovnaní so štadiónom).


Podarilo sa mi tiež zistiť, že naštartovať takú mexickú vlnu vôbec nie je ľahké. Takmer hneď vedľa mňa sa o to začali pokúšať nejakí chalani, tak som im začal pomáhať. Asi po troch minútach hučania a opakovaného štartovania vlny sa kúsok aj pohla, ale zastala pri malom sektore fanúšikov hostí. Tak sa ju potom skúšali rozbehnúť druhým smerom, ale to už sa nedalo zmeniť. Tak nič z toho nebolo.


No a hra... tá zo začiatku nebola moc zaujímavá. Po piatich sekundách prišlo prvé zranenie (?). Našťastie nie nijak vážne, nakoniec zranený odišiel po svojich. Prvú polovicu som začínal chápať o čo ide, a bolo to také divne ponaťahované. Našťastie to po druhej štvrtine trocha ožilo. Dobehla týmová kapela, pobehala po ihrisku, zahrala pár vecí od Maroon 5, lebo vraj študovali na UC Berkeley a pobrali sa zase späť na svoje prémiové miesta v hľadisku.No v druhej polovici som už začal chápať o čo ide (nebudem vysvetľovať aby nevysvitlo že nezačal). Vedel som že hostia sú vraj teraz dosť dobrí a my sme trocha outsideri. No a po polčase sme vyhrávali, a hostia začínali byť trocha nervózni. A začínalo to byť zaujímavé, lebo mi to prišlo že sa naši začali viac snažiť keď to vyzeralo že by mohli aj vyhrať. No nakoniec naši smolne stratili... loptu? a hneď dali hostia touchdown, a vyrovnali. Ešte 8 minút pred koncom to bolo vyrovnané, a naši útočili ale pobabrali to a začali prehrávať. Hneď na to som zažil to, čo sa v Amerike deje často. Kopa ľudí sa postavila a začala odchádzať s tým že už tu aj tak neni čo vidieť. Nakoniec to bolo napínavé až takmer do konca a pri tom konci ma to už aj fakt začalo baviť. No prehrali sme, ale nevadí, domov som to nemal ďaleko.
Bolo to zaujímavé, povedzme, ale zaujímavé raz. Asi sa skoro nevyberiem znova. Možno ešte baseball by som mohol...


Trocha už začal viac preskúmavať okolie, a zažil som to čo v Amerike je vraj bežné, a v Európe v podstate vôbec nie je. Ulice sa tu menia veľmi rýchlo ako tak po nich kráčate. Veľmi veľmi rýchlo sa mení to ako špinavá ulica je, aké obchody tam sú, akí ľudia sú na ulici. Dokonca som videl People's Park, počul som o ňom že má meno podľa, hmm, no podľa seba. A je to pravda. Také miesto napr. v Bratislave neexistuje. No, teda, nie že by som všetky kontroloval, ale silno pochybujem že tam také niečo je. A tu je to 300-400 metrov od campusu. Campus je fakt super čistý moderný úhľadný neviem čo všetko. Keby je niečo takej úrovne na Slovensku, široké okolie toho je tiež pekné. Tu nie, a neviem si na to zvyknúť.

Napríklad v Petržalke som nikdy nemal pocit strachu večer na ulici, aj keď niektorí majú. Ale tu by som sa asi bál ísť po zotmení kus ďalej na juh od campusu. Ale zase je to možno len strach z neznámeho. Ale zase aj domáci vravia že ďalej na juh je to horšie. Ale zase možno je to len konšpirácia. Ale zase ani domáci tam nechodia. Ale zase naopak sever od campusu je úplný opak. Je to drahá štvrť, hlavne v kopci nad mestom. Je to skutočne krásna lokalita. Kopec je tak prudký, že každý dom tam má výhľad na záliv, no paráda je to. Ale domy tam stoja aj 8 miestne sumy... No dosť bolo zatiaľ, idem sa vyspať už je ráno, trocha cez víkend pocestovať a spať do práce.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára