Text

Pekný deň prajem

28. 10. 2013

Ako som sa (ne)dostal k top stáži. A ako môžeš TY!

Tento týždeň som sa dostal blízko k dvom zaujímavým internshipom - alebo po slovensky stážam. Alebo dobrej brigáde. Dávnejšie som spomínal, že počas môjho štúdia sa chcem dostať na nejaký internship vo výskume, lebo chcem vedieť ako to funguje mimo akadémie.

Ale po poriadku: mali sme tu ďalší workshop. Keby ste chceli, môžte si pozrieť aj talky, ale nečakajte že budete moc rozumieť. Ja som poväčšinou nerozumel.

Jeden talk mal Deepak Agarwal, ktorý je šéf výskumu (povedzme) v LinkedIn. Rozprával o niečom čo je aj relatívne blízko tomu čo robím ja, tak som sa s ním dal neskôr krátko do reči, a povedal mi nech mu pošlem CV, že sa môžme porozprávať aj o internshipe, že budú hľadať internov.

Odpísal mi, že sa ozve, zatiaľ sa neozval. To zatiaľ aj celkom chápem, tento týžďeň bol pre všetkých čo tu boli dosť vyťažujúci (asi je to podľa seba, súdim teba...). No aj ak sa neozve, nebudem to považovať za stratené. Jednoducho sa mu skúsim nejak rozumne pripomenúť. Zaneprázdneným ľuďom sa hold stáva že im niektoré maily uniknú z očí a potom si na ne už nespomenú. Obzvlášť ak si to nezorganizujú poriadne.

V utorok večer tu mali Job Information Session PDT Partners, a dosť ma to zaujalo. Jednak preto, že svet okolo algoritmického obchodovania na burze je podľa mňa veľmi zaujímavý, ale nikdy som nemal možnosť zistiť čo na tom mojom dojme je pravdy. Druhak preto, že na stránke sa celkom tvária že my sme iní, je u nás dôraz na etickosť tak firmy ako ľudí, snažíme sa ku všetkému mať research prístup, a veľkú kolaboráciu v rámci celej firmy. To nie je až také bežné v tomto svete. Čo som počul tak hlavne v investičných bankách sa môže stať že ak má človek super myšlienku, skončí na nej pracovať sám v čo najväčšej tajnosti zo strachu že to každý chce ukradnúť a prezentovať niekde ako svoju prácu... a tak že to väčšinou nie je moc priateľské. Aby to takto nebolo, je pre mňa veľmi dôležité. Tak som sa prišiel pozrieť.

Bola to v podstate diskusia s ľuďmi odtiaľ, aby sme sa trocha lepšie spoznali pred tým ako budú interviewovať (to mali naplánované na ďalší deň). Naozaj sa mi zapáčila hlavne kultúra ktorú sa snažili povedať že majú (alebo by aspoň chceli mať). Vrátane researchu. V podstate vraveli, že PhD je pre nich minimálna podmienka, alebo niečo ekvivalentné. Že proste ľudia u nich musia byť schopní pracovať na svojom vlastnom výskume - teda že s tým už musia mať skúsenosť. Ale teda keď som sa spýtal či majú aj pozície pre internov, odpoveď bola od dvoch ľudí naraz 1. nie 2. ehm... Vraj mali pred troma rokmi a že to nie je až také ľahké u nich kvôli intelectual property... Ale potom sa mi ich podarilo presvedčiť, že ma chcú interviewovať aj keď by som mohol ísť len na internship.

No keď si pozreli moje CV, zase si to rozmysleli. Totiž že keď internship, tak aspoň aby bol dotyčný v predposlednom roku štúdia. Ale že by som mohol byť "good match", a že či sa mi môžu ozvať o tri roky. Tak reku že jasne.

No a ponaučenie.

Aj keď som nič nezískal, naučil som sa dosť. Zase som troška získal náhľad do toho čo tak asi také očakávajú, a možno že sa mi naozaj o tie tri roky ozvú, a vtedy snáď budem ešte lepší.

Ok, vravíte si, ja som tu na Slovensku, a za nám takí ľudia neprídu.

Máte pravdu. Ale myslíte úplne... zlým smerom. Prídu za Vami iní. Prídu k Vám takí, ktorí fungujú na Slovensku. Nebude to šéf výskumu v Googli, ani globálny hedge fund, ale aj na Slovensku sú nejakí "najzaujímavejší na Slovensku".

A možno k prekvapeniu niektorých, aj tí sú veľmi zaujímaví. Pozrite si Night Of Chances, ktorá sa blíži.

Je to kus iné ako napr. Národné Dni Kariéry. Tu si študenti zvolia, ktoré firmy z rôznych oblastí sú pre nich najzaujímavejšie, a len tie sú na podujatie pozvané. Teda, nie všetky. Celý event je pod záštitou www.manageria.org, teda je tam okrem toho dôraz na čestné správanie sa firmy.

Preto sa tam nedostane povedzme J&T Banka, keďže je v rámci spoločnosti rozumné podozrenie, že J&T sa nespráva celkom čestne a v súlade s hodnotami Managerie. Povinne pozrieť, zamyslieť sa a stretnite sa na NOCi!

Je noc. Idem spať.

P.S. Ľudia majú radi keď sa usmievate. Keď medzi nich pôjdete, spomeňte si na nosorožca.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára