Text

Pekný deň prajem

14. 10. 2013

Zemetrasenie, výbuch, nobelovka, neni elektrina.

Asi tak by sa dal zhrnúť uplynulý (alebo uplynulejší) týždeň.

Chcel som napísať niečo serióznejšie, ale tento týždeň sa udialo toľko nezvyčajných vecí...

 1. Mal som jamajské zázvorové pivo.
  Chutilo ako zázvor.
  Ako veľmi zázvor.
 2. Mal som Pilsner Czech Style Beer.
  Chutilo divne. Bolo ako keby anti-horké namiesto horké. Aspoň bolo teda studené. 
 3. Vypadla nám elektrina.
  Časom som sme zistili že vypadla v celom campuse.
  Nevadilo to až tak, išiel som počúvať nejakú prednášku, aspoň bola v prítmejšej atmosfére.
  Keď sme vyšli von, bola všade hmla, a spálený smrad. Nebola to hmla.
  A hneď nás nejaký policajti začali vyhadzovať že campus je zavretý že máme ísť hneď preč. Ani pre veci do kancelárie som si nemohol ísť.
  Campus neni nikdy zavretý.
  Na druhý deň som zistil, že tu vybuchol nejaký hlavný generátor a dokonca sú aj štyria ľudia zranení, ale naštastie nie vážne.
 4. Zažil som prvé zemetrasenie. Nebolo silné. Sám som si nebol istý či to bolo zemetrasenie. Na totej Richtárovej stupnici to bolo 3.1. A vyzeralo to asi tak že som sedel za stolom a kus ho posunulo, ťuklo posteľou o stenu a to bol tak konec. Že dve sekundy.
 5. Dozvedel som sa, že v Japonsku si myslia, že jelenie parožie je pre ľudí nebezpečné. A ich riešenie je, že každý rok sa snažia všetky jelene vo voľnej prírode odchytiť, odrezať im parožie, a zase pustiť. Aby sa niečo nedajbože nestalo. A Fumika bola prekvapená že to my nerobíme.
 6. V sobotu sme tu mali malé slovenské stretnutie, spoznal som zaujímavého chalana ktorý je nejak u Saleziánov v Ríme a teraz je tu na pol roka. Veľmi príjemné stretnutie.
 7. No a Nobelovky. 
Už ma to nebaví, tak Nobelovky budú zvlášť. 
Všetci sa z toho radujú, len ja dvojnásobne. Prečo? No, teraz som na UC Berkeley, a profesor Randy Schekman dostal Nobelovu cenu za biológiu. Venuje sa niečomu okolo bunkovej biológie, ale ja som matematik takže viac neviem. No a celá univerzita tu oslavovala. No ale ja som originál teraz na Univerzite v Edinbr (tak to škóti hovoria). A odtiaľ je (emeritný) profesor Peter Higgs. O jeho bozóne ste už asi počuli. Ak nie tak je to dôležité. A teraz zaň dostal Nobelovu cenu za fyziku. Takže super.

A v Edinbru v School of Mathematics (kde budem sídliť keď nebudem zorvna preč), máme nad jedným schodiskom obrovský nadživotný portrét Higgsa, ktorý stojí pred zrkadlom a v zrkadle sa dejú cool veci. A vyzerá to ohromne. Tu je originál toho obrazu aj so živým Higgsom.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára