Text

Pekný deň prajem

3. 3. 2014

Škótska lakomosť

Už je to nejaký mesiac čo som počul tieto veci, tak možno kúsok komolím skutočnosť, ale podstata snáď je pravdivá.

Som sa rozprával s takým asi 70 ročným Škótom, čo mal pod pazuchou nejaké staré gajdy, vraj z Oravy. Cool nie? Bola tu taká slovenská akcia halušková, a on sa zrazu zjavil či je tu správne na tie halušky :D

Vraj žil nejaký čas v Bulharsku a Juhoslávii, bulharsky a srbsky vie plynule. Vravel aj o tom ako v 1968 po invázii dakomu do Prahy pašoval zahraničnú menu aby mohol ujsť, a že nejaký čas strávil aj na Záhorí a Orave. No a okrem iného som sa ho popýtal aj na to ako to je s tým že škóti sú lakomí.

V roku 1707, keď sa tuším Škótsko a Anglicko spájalo, sa nejak stalo že škótsky šiling zažil slušnú devalváciu. A vtedajšie meny začínali na rovnakej úrovni len pár rokov predtým. Tak keď škótski vyslanci prišli do Londýna rokovať alebo podpisovať alebo čo, neznalí pojmu inflácia, boli zhrození aké to tam majú všetko drahé a nechceli tak absurdné ceny platiť.

Tak si z nich Angličania začali robiť srandu že sú lakomí. A asi to vydržalo do dnes.

V skutočnosti to tento dedko nevolal lakomstvo, ale že sa "obávajú míňať peniaze". A tak som to našiel aj na škótskom internete.

Vraj lakomí až tak nie sú, skôr naopak. Ale čo pravda je, a veľa ľudí zo zahraničia tomu nerozumie, je že je tu nevkusné baviť sa o peniazoch. Vraj sa to v škótsku považuje za "bad taste". Keď tu niekto vraví, čo si môže dovoliť, domáci ho vraj podvedome začnú nemať radi.

A nie len to! Úplne ma šokovalo keď povedal, že ak v obchode s oblečením chýba cenovka na niečom, nikdy by sa nespýtal na cenu. Proste si to buď kúpi alebo nie bez toho aby dopredu vedel koľko to stojí.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

McTavish took his girlfriend out for the evening. They returned to her flat just before midnight and as she kissed him goodnight she said: "Be careful on your way home. I'd hate anyone to rob you of all the money you've saved this evening."

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára