Text

Pekný deň prajem

7. 4. 2014

Ked móže Ekvádor, mohli by sme aj my

Mám takého kolegu nového v kancelábrii, z Ekvádoru je.

Na pripomenutie, to je tá krajina čo má Galapágosy a je na rovníku.


Keď chlapec došiel, pomyslel som si že je asi starý jak ja, že skôr z lepšej ekvádorskej rodiny lebo je tak troška napapaný, a celkom veselý vyzeral byť.

Čoskoro som však zistil, že má 37 rokov, a došiel aj so ženou a dvoma deťmi. Vraj už pár rokov učí na univerzite v jeho rodnom meste, a prišiel sem si spraviť PhD.

Nešlo mi to celkom do hlavy, a tak mi vysvetlil, že ekvádorské vysoké školstvo je na tom zle. Že z jeho katedry matematiky, ak to tak viem preložiť, majú len dvaja ľudia PhD. A tak je to vraj všade v Ekvádore. Teda je aj strašne ťažké také PhD získať, nakoľko je málo ľudí čo by to mohli viesť.

A teraz pointa. Ekvádorská vláda sa rozhodla že to je zle, chce to zmeniť a dať tomu najväčšiu prioritu. Tak rozdáva 20 000 štipendií, aby si ľudia išli spraviť PhD von. 20 000 !!! Ak to nechápete, to je veľa, a ešte kus k tomu. A teda to štipko je udelené s tým, že potom tí učení ľudia musia do Ekvádoru vrátiť seba alebo to štipko.

A ono to nie je štipko aby prežili. Ak máš rodinu, tak zaplatia celej rodine dopravu, ubytovanie, a na vrch plat ktorý je na západe štandardom.

Joj, keby som nebol furt šťastný aj by mi bolo smutno že nič také nemáme na Slovensku. No, vlastne mali sme ale tak do 10 štipiek ročne.

1 komentár: