Text

Pekný deň prajem

2. 6. 2014

Fermiho Paradox

Fermiho paradox znie asi takto:

KDE SÚ VŠETCI??!?

Keď sa pozriete v noci hore, a máte šťastie že nie sú oblaky, a ste ďaleko od svetla, môžte vidieť tak 2 500 hviezd. Cítite sa takí,... no veď viete ako. A pritom to čo vidíte je len výber najjasnejších hviezd v maličkom okolí našej časti galaxie.Vraví sa že tak veľa ako je hviezd v našej galaxii (100 - 400 miliárd), je vo vesmíre samotných galaxií. Teda niekde medzi 10^22 a 10^24 hviezd. Teda asi 10 000 na každé zrnko piesku na Zemi.

Vedci sa vadia o to koľko z nich je podobné Slnku (vo veľkosti, teplote a žiarivosti), ale vadia sa niekde medzi 5% a 20%. Potom iní vravia že až 50% z nich by mohlo mať okolo seba planétu podobnú Zemi. Ale zoberme konzervatívny odhad 22%.

Potom je tam niekde asi 100 miliárd miliárd planét podobných Zemi. Alebo 100 na každé zrnko piesku.

A teraz už len špekulácie. Povedzme, že na 1% z nich sa nejako vyvinie život, a že z nich, na 1% sa život vyvinie na inteligentnú úroveň ako tu u nás. To je 10 biliónov, alebo 10 miliónov miliárd inteligentných civilizácii vo vesmíre.

Keď sa vrátime do našej galaxie, vyjde nám, že len u nás je asi 100 000 inteligentných civilizácii.

SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) je organizácia ktorá sa snaží počúvať signály od iných inteligentných foriem života. Ak máme dobré špekulácie, a máme tu 100 000 civilizácii, a len malá časť z nich posiela rádiové vlny a laserové lúče, nemalo by SETI niečo zachytiť?

Ale nezachytilo. Ani jeden. Nikdy. Preto,

KDE SÚ VŠETCI??!?

A ono to je ešte divnejšie. Si zoberte že tam vonku sú oveľa staršie hviezdy s oveľa staršími Zemi podobnými planétami, kde sa život mohol rozvíjať o 3 miliardy rokov dlhšie. Pre nás bude naša civilizácia tak nepochopiteľná ako pre stredovekého rytiera. O milión rokov to bude tak nepochopiteľné ako nás nechápu šimpanzy. A o 3 miliardy rokov...

Si predstavte že nejaké neskoršia civilizácia, a zase nie až tak neskoršia oproti tomu kde sme, sa vie presunúť, na druhú planétu, tam sa 500 rokov hrať, a medzičasom sa zreplikovať, a poslať sa na dve ďalšie planéty. To nemusí byť až tak nereálne. Takýmto tempom by sme skolonizovali celú galaxiu za 3.75 milónov rokov. No ale teda, 

KDE SÚ VŠETCI??!?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na Fermiho paradox nemáme odpoveď. Pamätáte jak sme sa kedysi vadili a pálili kvôli tomu či je Zem placka, alebo či je za blesky zodpovedný Zeus? Asi tak mimo sme v tejto otázke teraz.

A samozrejme, máme tisíc dvesto hypotéz ako to môže byť. Dajú sa rozdeliť do dvoch skupín. 

Jedni vravia, že nie sú žiadne super pokročilé civilizácie. Ale keďže nám vyšlo 100 000 len v našej galaxii, musí sa diať niečo iné. To niečo iné volajú VEĽKÝ FILTER.

Veľký filter je jednoducho nejaký bod vo vývoji inteligencie a civilizácie, kde je stena a všetci a lebo takmer všetci narazia a rozbijú sa. Nejaká časť evolučného procesu, cez ktorý sa jednoducho nedá prejsť, alebo je to absurdne nepravdepodobné.

Prirodzená otázka je, kde je ten Veľký filter v našej civilizácii. Podľa toho kde je, máme tri možnosti. Sme jedineční, sme prví, sme v riti.

 1. Sme jedineční, alebo Veľký filter je za nami. No možno to je tak, že je vlastne strašne ťažké život začať. Biológom sa to vlastne zreplikovať vôbec nedarí. Ale proti x miliardám rokov nemali ani moc času zatiaľ. Možno je to skok od jednoduchej prokaryotickej bunky ku komplikovanej eukaryotickej bunke. Niektorí tvrdia, že by to mohol byť aj skok k dnešnej inteligencii, lebo sa to udialo podozrivo rýchlo. Veľký filter musí byť niečo typu raz-za-trilión. Napríklad skok z jednobunkových na mnohobunkové organizmy nie je dobrý kandidát, lebo sa to len na našej zemi udialo apson 46 krát. Alebo to ešte môže byť aj niečo s našou planétou, čo ju robí etrémne priateľskou pre život.
 2. Sme prví, a nie je žiadny Veľký filter. To môže byť preto, že podmienky vo vesmíre sú prvý krát od Big Bangu také aby sa život mohol vyvinúť. V takom prípade môže byť hromada živočíšnych druhov na ceste za super inteligenciu, len sa to ešte nestalo.
 3. Sme v riti, a Veľký filter na nás čaká. To znamená, že sa život často vyvinie tam, kde sme my teraz, ale je niečo čo životu zabráni ísť výrazne ďalej - a je nepravdepodobné, že by sme mali byť výnimka. Možno sa všetky inteligentné civilizácie zničia sami akonáhle dosiahnu určitú úroveň technológie. Nick Bostrom vraví, že len objav jednoduchých foriem života by mohol byť zdrvujúci, lebo to zničí množstvo kandidátov na Veľký filter za nami. A ak by sme nebodaj našli fosílie komplexných foriem života, boli by to najhoršie správy aké kedy naša civilizácia vyprodukovala, lebo by to znamenalo, že Veľký filter je takmer určite pred nami.


-------------------

Druhá vetva názorov vraví, že tam vonku sú oveľa vyspelejšie civilizácie ako je tá naša, ale sú logické dôvody prečo sme o nich nepočuli. Táto vetva sa v prvom rade zbaví predpokladu že sme jedineční alebo špeciálni. Uvedomuje si, že nemáme vlastne žiadne dôkazy o tom, že vyššia inteligencia neexistuje, a navrhuje pár vysvetlení. Tu je zopár.

 1. Super inteligentný život bol pozrieť na Zem, ale my sme tu ešte neboli. Ak tu aj bol nejaký kontakt, tak možno len prinútil kačku sa chytro otočiť a utekať do vody a to je všetko. Ak aj bol pred 10 000 rokmi, nevedeli sme ešte ako niečo také zaznamenať.
 2. Galaxia už bola skolonizovaná, ale žijeme v dezolátnej vidieckej oblasti. Európania skolonizovali Ameriku, ale trvalo dosť dlho kým si to uvedomili kadejaké domorodé kmene v juhoamerickej džungli.
 3. Celý koncept kolonizácie smiešne zastaraný koncept pre pokročilejšie formy života. Čo keď si vedia postaviť bublinu okolo svojej hviezdy ktorá zachytí väčšinu energie ktorú hviezda generuje? A tak si vedia zaobstarať všetky svoje potreby... Alebo vidia vôbec celý fyzický svet ako hrozne primitívne miesto a dávno porazili svoju biológiu a pozdvihli sa do virtuálnej reality, a nesmrteľnosti a tak.
 4. Existujú strašideľné predátorské civilizácie, ale väčšina iných civilizácii je dosť múdra na to aby nevykrikovala do vesmíru svoju polohu. To môže byť aj dôvod prečo SETI nič nezachytil. A že sme neskutočne sprostí, keď vôbec cielene vysielame signály von. Dnes existuje debata o METI - opak SETI, a väčšina ľudí vraví že ne. Dokonca Carl Sagan, čo bol presvedčený že civilizácia dosť pokročilá na medzihviezdne cestovanie bude altruistická, a nie agresívna, nazval METI "deeply unwise and immature". A že by sme ako úplní nováčikova mali najskôr dlho a dôkladne počúvať, kým začneme vykrikovať do neznámej džungle ktorej nerozumieme.
 5. Je tam nejaká veľmi inteligentná civilizácia - superpredátor, ktorá je oveľa pokročilejšia ako ktokoľvek iný (ako ľudia na zemi), a udržuje ten stav, tak že zničí každého kto sa dostane cez istú úroveň. To znamená, že ktokoľvek bol prvý v galaxii, čo dosiahol inteligenciu, proste vyhral, a nikto iný nemá šancu.
 6. Je tam hromada aktivity a hluku, ale naša technológia je moc primitívna, a počúvame nesprávne veci. Alebo naše mozgy fungujú oveľa rýchlejšie / pomalšie ako iná forma inteligencie. A keď nám povedia nazdar počas 12 rokov, vnímame to ako šum.
 7. Máme kontakt s inými civilizáciami, ale vláda to skrýva. To je samozrejme blbosť, ale veľa ľudí tomu verí.
 8. Vyššie civilizácie o nás vedia, a sledujú nás. (alebo "Zoo hypotéza"). Možno civilizácie existujú v striktne regulovanej galaxii, a naša planéta je časť obrovského chráneného národného parku. Pozerať, ale nechytať!!! Ak by nás chceli oveľa vyspelejšie druhy pozorovať, vedeli by to spraviť bez toho aby sme si to všimli.
 9. Oni tu sú, všade naokolo, len sme moc primitívny na to aby sme ich vedeli vnímať. Keď postavíme cestu cez les, mravec nebude rozumieť tomu čo tá cesta je, ani technológiu ani zámery druhu čo to tam stavajú. Takže nie že nevieme zachytiť signály inej civilizácie, my nemusíme vôbec rozumieť čo tá civilizácia je alebo čo sa snažia robiť. Je to tak mimo naše chápanie, že aj keby sa chceli pozastaviť a osvietiť nás, je to ako učiť mravce o internete.
 10. Naša predstava o realite je úplne mimo. Je hromada spôsobov ako môžeme byť úplne mimo so všetkým čo si vieme myslieť. Vesmír môže nejak vyzerať,a byť niečo úplne iné, ako hologram. Alebo sme tu my nasadení ako experiment, alebo ako druh hnojiva. Alebo sme len počítačová simulácia, a iné formy života jednoducho neboli do simulácie naprogramované. 

------------------------------

Inšpiroval som sa týmto článkom, ktorý rozpráva ešte o viacerých veciach, a dosť ma fascinoval. 
Stojí to za to si prečítať celé.

A keby ste nemali dosť, nejakí číňania si myslia že supermasívne čierne diery v strede galaxií by mohli vlastne byť červie diery. Totiž zatiaľ nevieme vysvetliť ako tam môžu vôbec byť.


A áno, rád čítam sci-fi. Zatiaľ sa môžte zamyslieť nad sebou a spraviť svet krajší:

3 komentáre:

 1. zda sa, ze je kopa napadov, ako by to mohlo byt. ale mne ich tam este kopa chyba.
  1. tu sa predpoklada, ze civilizacie sa kumuluju, takze ked nejaka vznikne, uz nezanikne. statisticky ludstvo vyhynie do 10^4 rokov (http://en.wikipedia.org/wiki/Doomsday_argument). takze celkovych radovo 10^4 rokov z 10^10 rokov zasadne znizuje pocet civilizacii, ktore su naraz v nasej galaxii. mozno v nasej galaxii sme v tejto chvili jedina, kusok od nas mohla byt dalsie, len uz vyhynula.
  2. dalsi predpoklad je, ze ked civilizacia existuje dostatocne dlho, je pre nu mozne cokolvek. avsak napriklad rychlost svetla sa zda byt vcelku limitujucou. pokial zivotnost civilizacie su tisice rokov, realna schopnost osidlit svoje okolie je teoreticky limitovana na radovo tisice svetelnych rokov (a prakticky mozno este menej), co este viac znizuje pocet civilizacii, ktore mozeme stretnut.
  3. dalsie civilizacie mozu byt vcelku blizko nas (radovo tisice svetelnych rokov) ale nie su dost hlucne na to, aby sme ich spozorovali.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Rád by som podotkol, že toto nie je "inšpirácia článkom". Toto je nekompletný preklad článku od WaitButWhy, na čom ešte nie je nič zlé, pokiaľ splňujete podmienky nimi určené. (čo nesplňujete): http://waitbutwhy.com/contact

  Kompletný preklad článku, ktorý splňuje podmienky, sa nachádza na astro.cz: http://www.astro.cz/clanky/ostatni/fermiho-paradox.html

  OdpovedaťOdstrániť