Text

Pekný deň prajem

30. 6. 2014

Koniec. Bilancia.

No nekončím úplne, ale naskytla sa udalosť, ktorá sa dá nazvať koncom prvého roka.

V utorok ráno idem na Slovensko, a do Edinburghu sa nevrátim skoro 3 mesiace. V septembri to bude 14 mesiacov od štartu PhD na Univerzite v Edinburghu, a budem môcť povedať že som z toho v Edinburghu strávil len zhruba 4. No nejdem mať len voľno. Počas toho by som sa mal zúčastniť troch konferencií, pracovať z domu, a mať aj nejaké prázdniny. Okrem iného asi idem na hory do Rumunska / Bulharska, tak sa môžte tešiť na fotky s rumunskými medveďmi.

Je zvláštne koľko vecí sa za ten rok zmenilo. Takto pred rokom som zhruba spravil bakalárske štátnice, a rozmýšľal aké to asi bude začať hneď PhD. Celkom som si veril že to zvládnem, čo sa aj potvrdzuje, no o mnohých detailoch som mal mylnú predstavu.

----------------------

Začal som 10 dňami v Edinburghu, po ktorých som šiel domov. Na 10 dní. A potom hybaj na semester na UC Berkeley. Tak som tam bol jak také decko, drvivej väčšine toho čo sa dialo som nerozumel, ale zase bolo (a asi ešte len bude) super, že som bol veľmi skoro vystavený rôznym oblastiam, a trocha mi to rozšírilo obzor v tom čo sa deje.

Podarilo sa mi tam uverejniť článok, skamarátiť sa s nejakými seniornejšími ľuďmi, napísať vraj vtipný text o ženách, a ísť domov.

Po zimných sviatkoch som sa konečne zjavil aj v Edinburghu, kde som len s krátkymi prestávkami bol celé 3 (slovom tri) mesiace.

Treba priznať že, moja produktivita v tomto období klesla, a myslím že najväčší vplyv na to malo učenie. Nevedel som začať nič robiť, keď som povedzme na obed mal cviko. Aby som robil poriadne matiku, potrebujem mať pocit že budem môcť nerušene pracovať ešte niekoľko hodín ak budem chcieť. Ak tento pocit nemám, strašne ťažko sa mi do toho dostáva. Ono s touto prácou som ako počítač keď musí naštartovať Windows aby niečo zmysluplné robiť. A ja nemám v hlave SSD.

A podiel na tom malo aj to že som sa venoval kadejakým iným aktivitám.

Potom v máji prišla tá super správa že dostanem 2014 Google Europe Doctoral Fellowship in Optimization Algorithms! (vedel som to už mesiac dopredu, ale zakázali mi to hovoriť kým to Google vyhlási verejne)

Asi ani neviete, čo presne to obnáša. No pravdupovediac, ani ja ešte celkom. Mal by to byť štedrý funding, a uvidíme čo to bude. Ale akonáhle to dostanem, prestanem dostávať štipko od univerzity, ktoré nahradí toto, a bude sa z toho platiť aj školné, ktoré bolo pokryté práve tým štipkom. Budem z toho dostávať aj nejaký plat, cca toľko čo mám teraz od Univerzity. No a zo zvyšku budem hlavne cestovať.

No, nezaplatím si z toho cestu na sopku v Rwande, ale hocičo čo bude aspoň trocha súvisieť s prácou hej. Ak poznáte matematika v Rwande, dajte vedieť :P Ale na všetky konferencie pôjdem bez toho aby som trávil čas zháňaním peňazí. Alebo keď nadviažem nejakú serióznu spoluprácu s niekym, tak za ním pôjdem, na mesiac povedzme, a Google to zaplatí.

Rozdiel medzi Slovenskom a UK vo financovaní nie je že tu peniaze na konferenciu dostanem a hotovo (to bola moja naivná predstava keď som sem išiel). Rozdiel je ten, že na Slovensku takmer žiadne peniaze nie sú, a tu v UK sú, ale treba vyvinúť značné úsilie na to aby ich človek dostal. A potom ich väčšinou dostane. A prekvapilo ma ako veľa času to vie zabiť.

----------------------

A príde mi divné, že sa dostavujú úspechy, možno skôr za veci ktoré ľudia veria že spravím, a ja sa cítim ako keby som sa do toho ešte stále len dostával.

Až teraz začínam mať taký závislácky pocit, ako keď základoškolák beží domov zo školy sa hrať WoW alebo čo je teraz populárne. Posledné dni som robil relatívne nudnú vec, ale hrozne som sa pri tom tešil na to aké to bude keď to dokončím, budem môcť začať študovať ďalšie nápady čo mám a ktoré som diskutoval s ľuďmi všelikde po svete.

----------------------

No, v skratke, flexibilita a životný štýl, ktorý si teraz užívam, je pre mňa dokonalý. A treba za to poďakovať.

Začať treba rodičmi, ktorí ma podporovali v čomkoľvek som si zmyslel, a potom ma nútili robiť to poriadne. Veľmi zriedka sa stávalo že by ma od niečoho odhovárali. To treba robiť. Deti často vedia o svete viac, a podľa mňa väčšinou potrebujú naučiť ako ísť, a nie kam ísť. 

Bez Trojstenu by som sa týmto smerom asi tak ďaleko nevybral. Bol som pri zrode BrainHouse, kde som sa potom ohromne veľa naučil, a vo veľmi produktívnom prostredí som tam spravil viac ako by sa mi podarilo inde. Bez debaty. V Managerii (dnes Nexterii) som jednak získal kopu super kontaktov, a naučil kus o tom ako networkovať, ako vyjednávať, a podobné soft skills, ktoré priemerný matfyzák zabudol kdesi ešte pred dvoma generáciami. 

A nakoniec šťastiu. Mal som ho viac než dosť. Najskôr som sa narodil v bohatej časti sveta ako je Slovensko. Potom som mal šťastie že ma na základnej dostala super učiteľka, všimla si že mi matika ide a dala mi korešpondenčné semináre. Dve ruky som si zlomil tak že som to nemusel "rozchodiť". A rozchodili sa! Náhodou som sa zapojil do správnej súťaže, kde som bol úspešný, a organizátor bol veľký človek. A zrazu som tu, a asi ma to šťastie ešte neprestáva baviť. Náhodou keď som začínal sa založil aj super inštitút v Berkeley a našli sa na to peniaze navyše aj pre mňa.

A šťastie som mal aj s tým Googlom. Totiž tú súťaž organizovala Isabelle Guyon, ktorá je za viacerými veľkými prielomami, a má niekoľko prác s tisíckami citácii. V Berkeley som rozpísal niečo s dôležitými ľuďmi z trocha inej oblasti. A tíchto dvoch sa mi podarilo zaujať, a napísali silné mi reference letter do Googlu.

Veľa vecí sa náhodne spája, a úprimne, myslím si že mám divne veľa toho šťastia. Ak chcete po mne opakovať, robte veľa vecí. A s troškou šťastia sa ukážu byť pre vašu budúcnosť dôležité. Esli nezrobíte nič, tak isto nikoho dôležitého nestretnete, a nijak ho nezaujete, a potom vám nepomôže dostať sa niekam ďalej.

Ktohovie čo s ním spravím o rok.

----------------------

Asi si spravím blogové prázdniny, a ozvem sa zase v septembri.

Keby ste mali barsjaké otázky, neváhajte a volajte na teletextové čislo 0888 328 388 napíšte mi. Dám sa nájsť na internete.

Škoda že zrovna tento blog nedáva nejaký globálny zmysel. Jak to po sebe čítam, tuším v každom riadku viem len čo je na tri riadky okolo... Čo už.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára