Text

Pekný deň prajem

12. 1. 2015

Literárna reví

Iain Banks bol donedávna najpopulárnejším škótskym spisovateľom. Čo čert nechcel, zomrel.

Čítam od neho teraz štvrtú knihu, a tak som si povedal, že by som niečo o ňom mohol zdeliť. Tu je on.


Čítal som len knihy ktoré vyšli pod pseudonymom Iain M. Banks. Bez eMka písal také normálne veci. S eMkom hlavne sci-fi.

Väčšina eMkových diel sa odohráva v "The Culture", civilizácii, ktorú si vytvoril. Je to taká anarchická utopistická spoločnosť. Systém v ktorom existuje, sa učene vraj volá post-scarcity (povzácnosť; neviem či to existuje po slovnesky). Je to alternatíva k ekonomike, sociológii, v ktorej sú tovary, služby a informácie všeobecne dostupné. Proste sme niečo od čoho máme dnes ďaleko. The Culture už prekonala väčšinu fyzických ohraničení života, je tam viac menej dokonalá rovnosť, bez akéhokoľvek používania zbraní či nátlaku, s výnimkou nutnosti ochrániť jednotlivcov.


Okrem ľudí, resp. humanoidov, v The Culture existujú stroje, ktoré proste majú aj svoju osobnosť, a sú to rovnoprávne bytosti. Špeciálnu pozíciu majú "Mysle", extrémne silné umelé inteligencie, ktoré v zásade riadia všetko čo sa v The Culture deje, pre benefit všetkých.

V knihách čo som zatiaľ čítal nie je dôraz na technológie, ktoré sú mimo nášho súčasného chápania. Tie tam len tak sú. Skôr je to taká space opera. Jednotlivé knihy sa motajú hlavne okolo postáv na okraji Culture. Diplomati, špióni, žoldnieri; ktorí interagujú s inými civilizáciami, a robia špinavú prácu pri ťahaní takých spoločenstiev k ideálu The Culture.

Dôraz je skôr v pohľade na to, ako môže vyzerať konflikt ideológií v takomto svete, prípadne ako sa Culture môže dostať do konfliktu so svojimi ideálmi pri kontakte s inými, menej vyspelými spoločenstvami.

Ak by ste si chceli od neho niečo prečítať, na základe toho čo som zatiaľ prečítal (CP, tPoG, UoW), a aj na základe názorov všemúdreho internetu, odporúčam začať s touto:


Je to asi taký najlepší úvod do sveta. Ak by ste sa rozhodli že chcete prečítať všetky Culture knihy (asi 9) tak ako ja, bude asi lepšie ísť v poradí v akom vyšli.

1 komentár:

  1. (From Amazon.co.uk) The ten books of the Culture are: Consider Phlebas, 1987; The Player of Games,1988; Use of Weapons, 1990; The State of the Art, 1991; Excession, 1996; Inversions, 1998; Look to Windward,2000; Matter,2008; Surface Detail, 2010; The Hydrogen Sonata, 2012

    OdpovedaťOdstrániť